شرکت تولیدی خزرتیر
شرکت خزرتیر تولید کننده برتر انواع تیر برق های بتنی در مازندران

شرح ساده یک خط انتقال برق

images

انتقال انرژی التریکی

انرژی الکتریکی را می توان بطور اقتصادی به فاصله های دور انتقال داد.


برق از نیروگاه تا مراکز بار به وسیله  خطوط انتقال فشار قوی انتقال می یابد.

یک خط انتقال را می توان به یک لوله آب تشبیه کرد که هر چه فشار آب بیشتر ولوله بزرگتر باشد آب بیشتری در لوله جریان خواهد یافت . به همین طریق هر چه ولتاژ بیشتر باشد وقطر سیم بزرگتر باشد انرژی الکتریکی بیشتری از خط انتقال عبور خواهد کرد.

 هر چه ولتاژبیشتر باشد تولید و انتقال ارزانتر تمام می شود زیرا از رابطه p=vicosθ  افزایش ولتاژ موجب کاهش جریان برای مقدار معین توان می شود . هر چه جریان کمتر باشد اندازه کابل ها  ,سویچ گیر های حفاظتی کوچکتر و تلفات توان خط ( P=RI ) نیز کنترل و کمتر می شود.

  ساختمان یک خط انتقال نمونه

اکثر خطوط انتقال ، هوایی می باشند زیرا خطوط زمینی برای انتقال به فواصل زیاد بسیار گران تمام می شوند . هادیهای  خطوط هوایی به وسیله برج های مشبک فولادی  ( دکل ) یا پایه های چوبی ، جهت عایق نمودن هادیها از زمین در هر نوع شرایط جوی و جلوگیری از تماس اتفاقی می باشد . استفاده از پایه های بلند این امکان را می دهد تا از اسپان های بلند و در نتیجه تعداد پایه های کمتری استفاده کرد

 اندازه یا طول مقره بستگی به ولتاژ خط دارد . هرچه ولتاژ قویتر باشد بایستی طول زنجیره مقره بلندتر باشد . هادی ها معمولا از آلومینیوم رشته ای با هسته فولادی است . آلومینیوم هادی خوبی برای الکتریسیته است ، و هسته فولادی موجب مقاوم شدن هادی می شود . یک هادی مقاوم وسبک را می توان با فلش (شکم) کمتر در اسپان های بلند استفاده نمود.


132

۱-زنجیر مقره : 

تعداد زنجیر مقره تا حدودی مشخص کننده سطح ولتاژ خط انتقال می باشد.(هر مقره حدود ۹ تا ۱۳ کیلو ولت را تحمل میکند)برای مثال اگر تعداد مقره در هر فاز ۲ عدد باشد در این صورت خط انتقال ۲۰ کیلو ولت است.اگر تعداد مقره ۵ عدد باشد در این صورت خط انتقال ۶۳ کیلو ولت است.

  ولتاژ خط انتقال

 نیروی الکتریکی در نیروگاه ها ۱۳۸۰۰ ولت تا ۲۴۰۰۰ ولت تولید می شود . یک ایستگاه ترانسفورماتور افزاینده بعد از نیروگاه ولتاژ را تقویت می کند تا با بازده بالا انتقال یابد . ولتاژهای تولیدی در نیروگاه تا ولتاژهای  معمول خط انتقال یعنی ۱۲۳۰۰۰ ولت ، ۲۳۰۰۰۰ ولت ، ۴۰۰۰۰۰ ولت ، ۵۰۰۰۰۰ولت و ۷۶۵۰۰۰ ولت افزایش می یابد . به عنوان یک قاعدﮤ کلی ، اگر ولتاژ ۲ برابر گردد انرژیی که میتوان انتقال داد بدون افزایش تلفات خط ، چهار برابر می شود.

۲- باندل ۲ سیمه(در برخی موارد ۴ سیمه):

در خطوطی که سطح ولتاژ آن بالاست برای کاهش تلفات کرونا و مسایل دیگر خط انتقال را به صورت باندل احداث میکنند.

در خطوط فشار قوی ( EHV ) مانند مدارهای ۵۰۰ کیلو ولت از هادی های باندل که ۲ ، ۳ یا ۴ هادی به وسیله اسپیسر دمپر به یک دیگر متصل می گردند استفاده می شود باندل نمودن هادی ها باعث جلوگیری از مشکلات ولتاژ فشار قوی می گردد . در هر صورت ظرفیت افزایش یافته هادی علاوه بر ولتاژ فشار قوی اجازه می دهد یک خط ۵۰۰ کیلو ولت تک مداره تا معادل ۸ مدار ۲۳۰ کیلو ولت انرژی حمل نماید.

۳- جدا نگهدارنده دو سیم از هم:

 این مورد فقط برای خطوط باندل استفاده میشود.(از جنس هادی)

۴- سیم گارد یا سیم ارت(زمین) :

برای انتقال صاعقه به زمین استفاده میشود.

۵- سه دسته سیم در یک طرف دکل:

 نشان دهنده ۳ فاز بودن خط انتقال برق است.(در این مورد خط انتقال دو مداره است)

۶- صغحه مشخصات خط انتقال :

صفحه ای که نشان دهنده مشخصات دکل و همچنین هشدار دهنده در مورد خطرات ناشی از برق.

 ۷- سیم خاردار : 

برای جلوگیری از بالا رفتن غیر مجاز.

منبع:یراق شبکه دزفول

آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

قالب وبلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic